דו"ח מצב טורבינות רוח - בקצרה

איכות סביבה • 13/9/2017 כניסות

כידוע למי שעוקב/ת, כ22 טורבינות ענק מתוכננות לקום ממש מסביבנו.
גובהן - כגובהו של מגדל עזריאלי העגול.
תרומתן למשק החשמל - אפסית.
תרומתן לכיס היזמים - נחשו לבד.
'תרומתן' לשינוי פני הנוף כפי שאנו מכירים אותו - בלתי הפיך.
'תרומתן' להרג ציפורים נודדות - כ-60 לשנה, לכל טורבינה (עפ"י תסקיר שביצעו היזמים ולפחות 22,400 ציפורים לאורך כל חיי הפרויקט!).
ועוד תרומות נהדרות לחיינו, אלו הידועות מראש ואלו שעדיין לא...

היזמים הם חברות פרטיות בשותפות עם הנהלות הישובים. כמעט כל ישוב מיקם את המיזם הכי קרוב ל.. ישובים השכנים, כמתבקש, לאחר יידוע חלקי של חברי האגודה החקלאית תוך הסתרת המידע הידוע על פגיעה בתושבים, בבעלי החיים ובעסקים המקומיים, וללא כל קשר עם המועצה ומוסדות התכנון או התחשבות ביתר המיזמים בה.

המשרד להגנת הסביבה שכבר מבין את הנזק הצפוי, דורש לבטל חמש טורבינות במתחם המערבי (גבע, כפר יחזקאל, עין חרוד) ומתריע על מחדלים שונים ומשונים שנעשו בתכנון.
המועצה, לאחר למידת הנושא, דורשת להגדיל את מרחקי הטורבינות מבתי התושבים. לאחר שנוכחנו שהטורבינות הקטנות במעלה גלבוע מפרות את שלוותם של תושבי מירב, גם בהנחה שהטורבינות המיועדות הן שונות מבחינה טכנולוגית, לא ניתן לקחת את הסיכון של פגיעה בתושבים.
יחד עם זאת תיכנס המועצה לפרוייקט מקיף וייחודי של ייצור חשמל מהשמש בכמות שתתרום באמת למשק החשמל, לא תזיק לתושבים כהוא זה והרווח ממנה יהיה רב ויתחלק על פני רבים ולא ירוכז אצל יזם אחד.

תחום הכדורים הפורחים ייעלם מהנוף, ויחד עמו התיירות הרבה שהוא מכניס לאזור.
ברמת הגולן כבר נעצרה קליטה לישובים הסמוכים לאתרי טורבינות עתידיים.
אנו צפויים לארח הרבה יותר יתושים וחרקים שונים (הטורבינות קוטלות מיני עטלפים זעירים הנמצאים פה בהמוניהם ומשמשים מדביר טבעי חשוב).
כבישים ייסללו, הרעש יטריד, השמש תרצד מבעד ללהבי הטורבינות, וכל זאת אזכיר - בעבור תרומה אפסית למשק החשמל. פשוט מיותר.

הכדור כרגע בידיים של הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה. היות ולא קם רעש ציבורי משמעותי מכיווננו, ולפיכך הוועדה אינה רואה בתכניות קונפליקט גבוה - אני מאמין שינסו להעביר את התכניות לשלב הבא. ראש המועצה ביקש להעביר את התכניות לדיון בוועדה המקומית, כמקובל, ולהכיל עליה את מדיניות המועצה שגובשה.

הדיון הקרוב בוועדה המחוזית, ב18 לחודש, יהיה פנימי ולא תתאפשר הגעת הציבור, אעדכן כשיהיו עוד פרטים.

יום טוב,
שחר תמיר

חבר מליאה בית השיטה ויו"ר ועדת איכות הסביבה במועצה