מחוויות שהשמירה בשער ( ולא הכל נעים)

קרן רונן סליטרניק • 6/4/2020 כניסות

מחוויות השמירה בשער
עכשיו, חם מהתנור, נרשמנו למשמרת של 18:00-22:00.
כמו הרבה אחרים שהתנדבו, לא כי משעמם בבית, ולא כי נגמר מה לעשות, אלא כי כך הנחתה המועצה, וכך ביקשו הצוות הממונה על הביטחון בישוב, וכולם צריכים לחלוק בנטל.
הגענו, וקיבלנו הנחיות ברורות, מותר להכניס רק תושבים, עובדים חיוניים, או מי שמביא תרופות ומזון וכן מורשים לפי רשימה.
אסור להכניס בני משפחה וחברים, גם לא מישובים סמוכים. וכל זה על-פי החלטות משרד הבריאות שלא מאפשר תנועה של מעל 100 מטר מהבית אלא למטרות שצויינו לעיל.
במהלך המשמרת הגיעו קרובי משפחה וחברים של תושבי רמות, שעל פי הנהלים לא יכולים להיכנס. היו שקיבלו זאת ברוח טובה ובהבנה, אך היו כאלה שקיבלו זאת בכעס.
על הרקע הזה נתקלנו בארוע מאוד לא נעים, שבו בני משפחה של אורח שעוכבה כניסתו הגיעו לשער בפראות בזה אחר זה, ובצעקות הביעו כעס רב על ההנחיות, ואיימו לחסום את השער לכולם.
הארוע השאיר טעם רע מאוד.
למזלנו, שמוליק היה בשער וניהל את הסיטואציה, והוא גם זה שחטף את רוב הצעקות. אבל עצוב לראות יחס כזה לבעל תפקיד, במיוחד בימים כאלה, כשכל המטרה היא להגן על כולנו.

אחר כך הגיעו עוד בני משפחה של תושבים שונים, וכאלה שהם לא בני משפחה, אבל כנראה שמעו שאם אומרים "הבאתי תרופות" אז חייבים להכניס אותם.
בקיצור בדיחה.
בהמשך המשמרת שמוליק דיבר בטלפון עם שוטר, שדיבר גם איתנו ודרש שנעכב את כל מי שמגיע לשער, ניקח תעודת זהות, ואם הוא לא מרמות נזמין לו משטרה, ואז תגיע משטרה, תיתן לו קנס משום שחרג ממרחק 100 מטר מביתו ותשלח אותו לדרכו. השוטר אף טרח לציין שהם מתוגברים בדיוק בשביל זה.
אז ברור שזה לא יקרה, ולא נתקשר למשטרה, אבל אנחנו חייבות לציין שאנחנו ממש מרחמות על שמוליק, שמצד אחד מנחיתים עליו הוראות מאוד קשוחות, ומצד שני חוטף צעקות מאנשי רמות.
כעת השאלה היא מה הטעם בשמירה כאשר חלק מאנשי רמות תורמים מזמנם ומתנדבים לשמירה, ומנגד אחרים מזמינים חברים ובני משפחה. הרי כל המטרה, מעבר לשמירה על הנחיות המדינה, היא להכניס כמה שפחות אנשים כדי להגן עלינו, על הקהילה.
וחוץ מלהגן עלינו התושבים, צריך לזכור שישובים שבהם התפרצה קורונה בגלל חוסר שיתוף פעולה, בסוף מוצאים את עצמם בסגר הרבה יותר חמור (ראו את אבני איתן).
ללא שיתוף פעולה של הקהילה למען הקהילה, השמירה לא תחזיק מעמד, וגם כוחם של בעלי התפקידים לא יעמוד להם לאורך זמן מול המתנגדים והמפריעים.
אין שום סכום או שכר ששווה את היחס הזה.
לעניות דעתנו, יש שתי אפשרויות שיכולות להתקיים על מנת לשמור על בריאותנו במושב:
1. שיתוף פעולה של הקהילה. עמידה בהנחיות משרד הבריאות, ותמיכה בבעלי התפקידים, וכמובן בשליחיהם השומרים בשער
2. שמירה באמצעות חברה חיצונית, שבעלויות שלה כולנו נישא, ושתהיה מחוייבת בעמידה בכל הכללים כולל הדיווח הישיר למשטרה כפי שהמשטרה הנחתה.

חומר למחשבה מהגיגי השומרות בשער.
בריאות לכולם וחג שמח.
מיכל כסלו
וקרן סליטרניק