מכתב משכנינו ממזרח

איכות סביבה • 7/2/2018 כניסות

6/2/18

מכתב לשכנים ממערב. שכנות ושכנים יקרים

כבר 96 שנים אנחנו חיים משני צידי וואדי סידר. 96 שנים מאז שאבות אבותינו עלו אל שתי השלוחות המקבילות, עם עגלות רתומות לפרדים. 96 שנים מאז לקחו על עצמם את האחריות המשותפת על חלקת אלוהים הקטנה הזאת בעבור העם היהודי ובעבור המדינה שחלמו להקים. במאמץ משותף עשו זאת אז. משני צידי הוואדי ידעו סבינו והאמינו, שאיש אינו יכול לפעול לבד כדי להגשים חלום גדול. כל יישוב לפי שיטתו ועדיין ביחד ולמען מטרה גדולה משותפת. אנחנו גדלנו תמיד על הסיפורים כיצד היו מגייסים את הפרידות של שני היישובים למבצעי חריש בסתיו. אבותינו למדו באותן הכיתות פעם בגבע ופעם בכפר. לפני 70 שנה בדיוק, בחודש אדר תש"ח, לחמו דודינו על הגלבוע והובאו לקבורה באותו היום באדמת כפר יחזקאל , בגבע, בעין חרוד, בתל-יוסף ובבית השיטה. ברית הדמים הזאת לא הופכת את העמק לשלנו. היא מטילה עלינו את האחריות עליו ועל תושביו גם לדורות הבאים.

בעוד פחות מארבע שנים נחגוג יחד 100 שנות שכנות טובה. איזו מתנה נביא לאיזור המופקד בידינו, לכבוד חגיגות אלה? 16 טורבינות רוח ענקיות המכערות את הנוף הייחודי שלנו ופוגעות בטבע שלו?

מדובר בטורבינות העלולות להרוס או לסכן לכל אחד ואחת מאיתנו משהו באופן אישי ונוכחותן לא נותנת מספיק בתמורה להרס הזה. האם אנחנו פחות משכילים ופחות חכמים מתושבי חוף הכרמל/עין דור שכבר התעוררו להבין במה מדובר? האם חיינו ובריאותנו שווים פחות מתושבי המרכז בכך שעלינו ועל ילדינו מותר לערוך ניסויים שכאלה? האם אנחנו רוצים להשאיר לילדינו קרקעות ששוות פחות כסף ומשקים שעלולים להניב הרבה פחות רק בשביל שמישהו אחר יתעשר עוד קצת על גבינו?

אין מספיק מחקר בנושא הטורבינות ואין רגולציה מתאימה כתוצאה לכך. המחקרים מראים שלא ניתן לשלול השפעות שליליות על חיות משק ובני אדם. בוודאות אפקט הטורבינות גדל דווקא בתוך הבתים ועלול לגרום לאנשים וילדים מחלת ים ותחושות כאילו הם חיים ליד "רמקול של דיסקו"- לא מבחינת הרעש, אלא דווקא מבחינת התזוזות הפנימיות, באופן תמידי!

האם בכך אנחנו ואתם בוחרים??

בגבע התעורר כבר רוב גדול (222 חברים שהם 80% מסך החברים וכן עוד תושבים רבים) כנגד הקמת המיזם. בכל רחבי העמק מתקיימים כנסים מקומיים וב-22.2.18 יערך כנס אזורי בבית שטורמן בהשתתפות ח"כ יעל כהן פארן. ומה איתכם? האם תשמעו את קריאתנו מצידו השני של ואדי סידר? זו קריאת השכמה לחזור ולשמור על העמק הזה למען ציבור גדול ובשמו. בואו נתעורר לעתיד משותף ובריא לכולנו.

שלכם, מאות תושבי גבע.